Miejscowość Zasów leży koło Dębicy w województwie podkarpackim.

Miejscowość Zasów

Zasów leży na terenie województwa podkarpackiego, w gminie Żyraków i powiecie Dębickim. Obecnie miejscowość jest mocno kojarzona z przemysłem szkółkarskim, gdyż na terenie Zasowszczyzny mieści się ponad 100 gospodarstw, w których produkowany jest wysokiej jakości kwalifikowany materiał szkółkarski. Uprawia się tutaj m.in. drzewka owocowe, krzewy ozdobne i owocowe i kwiaty – głównie ozdobne róże.

Zasów ma też bogatą historię dworską i to z nią wiążą się początki szkółkarstwa. Pierwsze gospodarstwa powstały w 1879 roku, kiedy to Witold Łubieński przejął miejscowość i założył pierwszą szkółkę drzewek owocowych. Przez lata dawał pracę okolicznym mieszkańcom, a także propagował działalność szkółkarską w okolicy. Był dostawcą nie tylko materiału szkółkarskiego, ale także przekazicielem wiedzy na temat profesji. Syn Witolda – Tadeusz Łubieński – również poszedł w ślady ojca. Przez lata wspólnie pracowali i rozwijali gospodarstwo. Wynikiem ich pracy było powstanie niezwykle nowoczesnych jak na tamte lata zakładów ogrodniczych gdzie uprawiano drzewa owocowe. Miejscowi chłopi doczekali się też Związku Zawodowego Rolników oraz Spółdzielni Rolniczo-Handlowej, który zaczął funkcjonować na terenie Zasowszczyzny z inicjatywy Tadeusza Łubińskiego. Kolejny z rodu Łubińskich – Alfred – kontynuował rodzinną tradycję szkółkarską. Swoją wiedzę zdobywał w gimnazjum a następnie na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Naukę zakończył zdobywając dyplom ogrodnictwa w Genewie. Odbył także praktyki w paryskim Wersalu, a doświadczenie które tam zdobył przeniósł na zasowską ziemię. Prócz hodowli drzew owocowych i ozdobnych krzewów, zainicjował uprawę róż, a wokół rodowego dworu stworzył urokliwy park w stylu angielskim. To za czasów Alfreda powstała w Zasowie największa w Małopolsce szkółka drzew owocowych i ozdobnych oraz róż. Od tamtej pory szkółkarstwo jest główną działalnością mieszkańców całej Zasowszczyzny.

Właściciele gospodarstw zrzeszają się obecnie w Podkarpackim Stowarzyszeniu Producentów Materiału Szkółkarskiego w Zasowie, dzięki któremu mają możliwość nawiązania szerszych kontaktów biznesowych i prężnego rozwoju szkółek. Wielu producentów za główny rynek zbytu przyjmuje zagranicę, a w szczególności całą Unię Europejską, co jest dowodem, że produkty z Zasowa zdobyły szerokie uznanie klientów z całej Europy.